A pillangó
„Az Élet hatodik napján, miután a Teremtő elhatározta, hogy Embert alkot a föld porából, megjelent az Édenben a Gonosz. Jöttére megdermedt és elcsendesült a kert. A szellő abbahagyta játékát a fák levelei közt, a Harangvirág csengése elhalt, a Teknőc páncélja védelmébe húzódott, s még a Nap is tompábban szórta sugarait a földre. Ám a Teremtőt aznap igen lekötötte a munkája, mert az Embert szánta legtökéletesebb alkotásnak, így nem törődhetett a fák alatt lopakodó ellenséggel. A Gonosz összehúzott szemmel nézte a számára ismeretlen világot. Meg-megállt egy állat vagy növény előtt, s néha elismerőleg pillantott a Teremtő felé.
– Szép, igazán szép – dörmögött. – Hanem ha én akarom, egyetlen pillantás alatt ellened fordul a te szép világod! Akkor aztán magad pusztítasz el mindent, amit alkottál!
A Gonosz felnevetett, de csak úgy magában. Hogy a Teremtő ne hallja Aztán körülnézett, s az egyik almafa törzsén megpillantotta a Hernyót.
– Te jó leszel – húzta vigyorra a száját. Egészen közel lépett a fatörzs magasával küszködő állathoz és megszólította:
– No, téged aztán gyűlöl a Teremtő! A Hernyó feje gombostűfej nagyságúra kerekedett
– Gyűlöl? Hiszen ő alkotott!
– No, de milyennek?
– Milyennek?! – kérdezett vissza sértődötten a Hernyó, miközben kedvtelve végignézett magán.
– Csillogó zöld ruhát adott nekem, amilyet senki másnak!
– Igen – köszörülte meg a torkát a Gonosz -, de nézz csak a lábadra!
– A lábamra? Nincs is lábam!
– Na látod! Mindenkinek van lába, akit szeret a Teremtő. Nekem is. Ám ha téged megtámad valaki, nem tudsz elmenekülni!
A Hernyó hökkenten pislogott, de aztán elmosolyodott.
– Ó, nekem nincs szükségem futásra. Látod, körülöttem a fán minden zöld és barna, ellenségeim észre sem vesznek itt a zöld ruhámban.
– Itt nem, de próbálj csak lemenni a tengerpart sárga homokjára!
A Hernyó lesütötte a szemét. Gondolkodott, gondolkodott, törte erősen a fejét a válaszon, de semmi nem jutott az eszébe. A Gonosz folytatta:
– Ha igazán szeretne téged a Teremtő, nemhogy lábat, de szárnyat is adott volna. Igazam van?
A Hernyó nem felelt.
– Gyűlöl téged a Teremtő, azért alkotott ilyennek!
Válaszul a fa törzsén apró, csillogó harmatcseppek gördültek alá. A Hernyó könnyei voltak azok.
– Ne sírj, no – szólt tettetett szomorúsággal a Gonosz. – Valaha velem is csúful elbánt a Teremtő, de te ne búsulj. Holnapra kitalálok valamit, amivel megbosszulhatod a rajtad esett sérelmet.
A Hernyó hallgatott. A Gonosz vállat vont, aztán megfordult és elment.
– Gondolkodj csak – dörmögött még magában. – Reggel, mikor visszajövök, kész leszel a Teremtő ellen fordulni!
A Nap bevégezte útját az égbolton. Sötétség borult az Édenre. A virágok fázósan összehúzták kelyhüket, a tenger hullámai elcsendesedtek, s az állatok nyugovóra tértek. Csak a Hernyó nem tudott alud Fel-felnézett a hunyorgó csillagokra, s gondolatai a tekintetével együtt szálltak az égbolt felé, fel a magasba, a Teremtőhöz.
– Ó, hát tényleg gyűlölsz engem?
Ezt az egy mondatot ismételgette szüntelen. Ismételte újra és újra tízszer, százszor és ezerszer, mígnem aztán elszunnyadt. És akkor álmot látott. Lejött hozzá az égből a Teremtő. Nem szólt hozzá, nem érintette meg, csak kinyújtotta fölé a kezét, és mosolygott. És a Hernyó szíve megnyugodott ettől a mosolytól. Úgy érezte, történik is vele valami, de ebben nem volt biztos, ő csak a Teremtő mosolyát látta…
A hajnal első sugarával a Gonosz visszatért az Édenkertbe. Már messziről kiáltozott:
– Ébredj, Hernyó! Kitaláltam, hogyan állhatsz bosszút a Teremtőn silány voltodért!
Az almafához érve hunyorogva nézett szét. A Hernyót kereste tekintetével, de nem találta. Helyette egy ismeretlen állatot látott. A teste ugyan hasonlított a Hernyóra, de ennek lábai voltak, és ami a fő, szép nagy szárnyai.
– Hol a Hernyó? – kérdezte tőle a Gonosz. Az ismeretlen állat csak ránézett és ennyit mondott:
– Mégis szeret engem a Teremtő!
Ezzel kiterjesztette szárnyait, melyek a szivárvány színeiben ragyogtak, és elrepült. A Gonosz döbbenten nézett utána, majd megsemmisülten elhagyta az Édent. És azóta minden hernyó pillangóvá változik egy aranyló hajnalon.
Kindelmann Győző