Mi kell a bringának?
Egy jó túrához elsősorban jó bringára van szükség. Ez alatt nem feltétlenül a méregdrága, nagy és ismert márkák felirataival ellátott, karbonvázas 40 sebességes csodákat (vagy szörnyeket) értem. Egy bringa akkor jó, ha annak érzed.
Mire van hát szükség? Guruljon könnyen, fékezzen jól. A problémák nagy részét meg lehet oldani, ha a gurulás és a fékezés rendben van.
Mi kell ahhoz, hogy a bringám jól guruljon? Először is jó gumi, ami a választott útvonalnak megfelelő. Mi a túrán 95%-ban aszfalton fogunk haladni, tehát a kevésbé mintás futófelületet ajánlom. A nagyon durva minta nagyon durva rezgéseket tud okozni, ami hosszú távon nagyon durva zsibbadást okoz, nem beszélve az elpazarolt energiáról. Nagyon jó, turázásra alkalmas gumit akár 10 €-ért is lehet kapni, ez többnyire évekre szól. Érdemes odafigyelni a bringádon lévő gumi korára is. Ha nagyon öreg, kiszáradt, repedezett, mindenképpen érdemes lecserélni, ugyanez vonatkozik a teljesen simára koptatott abroncsokra is. Amint egy kicsit poros, vagy nedves útfelületre hajtasz, sok múlhat a tapadáson, vagy annak hiányán.
Megfelelő guminyomás: ha lapos a kerék az nem jó. Ha túlfújt az sem. A gumik oldalán olvasható számokból meg lehet tudni, mekkora az ideális nyomás, érdemes betartani.
Néhány szót kell szólni a láncról is: ha nyikorog, az rossz. Ha nyúlik, az is rossz. Nem igényel nagy varázslatot, meg kell olajozni, és szárazra törölni! Erre azért van szükség, hogy ne kenjen össze mindent, és úgyis a szemek között van szükség az olajra, nem a lánc külső felületén. Kerékpárosboltokban megmérik a lánc kopottságát, és szükség esetén ki is cserélik. Láncszakadást senkinek nem kívánok, nagyon kellemetlen dolog, akár dombnak felfelé, akár lefelé, síkon meg nem lehet tekerni Gömörben. 🙂
Hogy álljak meg a kerékpárommal? A fékek akármennyire is fontosak, az esetek többségében a ritkábban, vagy csak faluban használt kerékpárokon teljesen el vannak hanyagolva.
Hogy ellenőrizzem a fékeket? A legegyszerűbb már álló helyzetben befékezni a kerékpárt, első és hátsó féket egyaránt kipróbálni, mindkettőre nagy szükség van. Nem elég, ha csak a hátsó fék fog, ugyanis a lassításnál pont az első féknek van nagyobb szerepe, mivel fékezéskor az első kerékre sokkal nagyobb súly kerül, tehát nagyobb fékerőt lehet elérni. (Amennyiben érzéssel kezeled a fékkarokat, nem kell félni előrebukástól). Mivel dombos vidéken fogunk túrázni, szükség lesz hosszabb fékezésekre, és nagyobb erejű fékezésekre, mint lakott területen belül.
Túra előtt mindenképpen nézd meg, hogy
- a fékbetétek nincsenek-e elkopva,
- fékezéskor nem érnek-e a gumihoz, koptatva az oldalát,
- ha több mint három éve érintetlen a fékrendszer, akkor fékbetétet, és zsinórokat is érdemes cserélni.
- ha nehezen mozog a fékkar, vagy akad fékezés közben, szintén a zsinórokat kell ellenőrizni, ha kiszálazik, utána nagyon gyorsan elszakad, és annak komoly következményei lehetnek.
- hozz magaddal tartalék fékzsinórt, ami a bringádhoz való, szintén nem igényel túl nagy befektetést, 10 € körül meg lehet úszni cserével, pótzsinórokkal együtt.